Współczynnik Uw okien. Co oznacza?

Współczynnik Uw okien. Co oznacza?

studio_admin/ 21 października, 2020/ Blog KKStudio

Wybierając odpowiednie okna do swojego domu, musimy najpierw dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy uważnie przejrzeć kartę produktu, która jest dostępna do wglądu dla klientów w każdym sklepie sprzedającym okna.

W dokumencie tym opisane są wszystkie istotne parametry danego okna. Znajdziemy tam między innymi: jego nazwę, dokładne wymiary, klasę okna i profilu, a także niezwykle istotne parametry techniczne, dzięki którym będziemy mogli określić, czy dany model spełnia nasze oczekiwania. Najważniejsze parametry techniczne to: współczynniki przenikalności akustycznej, współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, współczynnik przepuszczalności światła oraz współczynnik przenikania ciepła nazywany współczynnikiem Uw.

O czym informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw?


Współczynnik Uw informuje nas, ile ciepła ucieka przez wybrany model okna. Określa on dokładną ilość mocy odpowiadającej ciepłu, która przenika przez każdy metr kwadratowy okna przy jednoczesnej różnicy temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku wynoszącej 1K (1 Kelwin). Zapoznając się z tym parametrem, warto pamiętać, że jest on podawany dla całego okna, a nie dla samej szyby. Wbrew pozorom najwięcej cennego ciepła ucieka nie przez szyby, ale przez profile. Mają na niego wpływ wszystkie elementy składowe danego okna, czyli: profile, pakiet szybowy, rodzaj zastosowanej między szybami ramki, liczba i szerokość komór znajdujących się w profilu. Im niższy jest ów parametr, tym bardziej energooszczędne jest okno

Jakie okno można nazwać energooszczędnym?


Wedle aktualnych przepisów budowlanych każde okno, którego wartość współczynnika Uw wynosi mniej niż 1 W/m2K jest oknem energooszczędnym. Jednak już niedługo, bo od 2021 roku wartość tego współczynnika nie będzie mogła przekroczyć 0,9 W/m2K. Tak surowe normy prawne pozwolą na wyraźne ograniczenie strat energii w budowanych obiektach do minimum. Dzięki temu nowe budynki będą spełniały restrykcyjne wymogi ustalone dla państw członkowskich Unii Europejskiej wynikające z troski o środowisko naturalne. Szczelne domy, z których nie będzie uciekało ciepło, przyczynią się do niższej emisji gazów cieplarnianych wpływających bezpośrednio na niekorzystne zjawisko ocieplenia klimatycznego. Przez stolarkę okienną ucieka z wnętrza domu od 25 do nawet 40% ciepła, dlatego wybór odpowiednich okien może przyczynić się do odczuwalnego w naszej kieszeni obniżenia rachunków za ogrzewanie. Ciepłe okna mają wielki wpływ na całkowity bilans cieplny budynku. Energooszczędne okna pozwolą domownikom żyć w komfortowych warunkach termicznych oraz przyczynią się do realnych oszczędności.