Rola i znaczenie rolet zewnętrznych

Rola i znaczenie rolet zewnętrznych

studio_admin/ 18 lipca, 2019/ Blog KKStudio

Rolety zewnętrzne to osłonowy system przeciwsłoneczny i przeciwwłamaniowy. Instalowane są na zewnątrz okien i drzwi tarasowych. System składa się z pancerza, zwijanego na wał w kasecie i bocznych prowadnic. Kasety mogą być przykręcane do okna, montowane w nadprożu albo usytuowane tuż nad nim. Pancerz rolety zbudowany jest ze ściśle przylegających do siebie listewek z aluminium, PCW lub stali.

Rolety zewnętrzne mogą być uruchamiane ręcznie poprzez zwijanie pasa napędowego lub kręcenie korbką, ale coraz częściej wyposażone są w systemy automatycznie i możliwość zdalnego sterowania.

Rolety zewnętrzne izolują od słońca i hałasu

Podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest regulacja dopływu światła słonecznego i zabezpieczenie pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem. Poziom zaciemnienia można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Bardzo wiele nowoczesnych systemów osłonowych wyposażonych jest dodatkowo w czujniki pogodowe, dzięki którym rolety uruchamiane są automatycznie, jeżeli poziom nasłonecznienia wzrośnie. W ten sposób emisja szkodliwego promieniowania UV zmniejsza się. Rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne i umożliwiają obniżenie latem temperatury pomieszczeń nawet o 10°C. Dodatkowo zabezpieczają przed wiatrem, deszczem czy śniegiem.

To jednak nie jedyna ich rola. Rolety zewnętrzne pełnią także funkcję izolatora akustycznego i skutecznie redukują natężenie hałasu z zewnątrz. Poziom docierających dźwięków można obniżyć o kilka, a nawet kilkanaście decybeli. Z tego powodu rolety bardzo często programowane są na samoistne opuszczanie o określonej godzinie wieczornej, pozytywnie wpływając na komfort snu i poziom intymności domowników. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla budynków, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy. Rolety zewnętrzne zapewniają optymalny poziom dyskrecji. Rolety z otworami perforacyjnymi pozwalają sterować nie tylko poziomem nasłonecznienia, ale także dopływem powietrza. Przy opuszczonych roletach dom można swobodnie wierzyć bez strachu o przeciągi.

Termoizolacyjne i bezpieczne rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne posiadają ponad to właściwości termoizolacyjne i pozwalają ograniczyć straty ciepła o kilka procent. Rolety termoizolacyjne powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła U w graniach 0,73-0,84 W/(m2.K). Najczęściej ich lamelki wypełnione są dodatkowo pianką poliuretanową. Stosowanie rolet zewnętrznych zimą pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%, ponieważ pomiędzy pancerzem a szybą powstaje poduszka powietrza, znacznie spowalniająca wymianę energii.

Rolety zewnętrzne mają także istotne znaczenie dla ochrony przeciwwłamaniowej. Ich konstrukcja jest solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, co znacznie utrudnia potencjalnemu włamywaczowi dostanie się do wnętrza domu. Skuteczność antywłamaniowa rolet określana jest skalą RC w granicach wartości od 1 do 6. Najpopularniejsze są rolety w klasie RC1 i RC2. Rolety zewnętrzne mogą być ponadto zintegrowane z systemami antywłamaniowymi i zostać wyposażone w czujniki wrażliwe na potencjalne akty wandalizmu. Próba sforsowania takiej rolety powoduje przekazanie sygnału alarmowego do stacji odbiorczej. Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się na czas nieobecności właścicieli oraz w przypadków osób często podróżujących.

Nowoczesne rolety zewnętrzne są wielofunkcyjne, wygodne w obsłudze i wyposażone w zaawansowany system zarządzania automatyką. Stosunek ich jakości do ceny jest niewątpliwie korzystny dla inwestora. Rolety zewnętrzne mogą bez problemu współpracować z innymi usprawnieniami, przykładowo moskitierami. Można je stosować nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale także w biurach, hotelach, obiektach przemysłowych czy budynkach usługowych.