Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych 

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych 

studio_admin/ 19 maja, 2020/ Blog KKStudio

Decyzja o wyborze drzwi wewnętrznych do domu jest niezwykle ważna, ponieważ będą one integralną częścią wnętrz przez długi okres czasu. O wiele łatwiej jest wymienić meble niż drzwi, gdyż ich wymiana wiąże się zawsze z koniecznością wykonania remontu, dlatego ich wybór powinien być zawsze dobrze przemyślany. Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń domu na poszczególne strefy, ale także wkomponowują się w aranżację wnętrza i nadają mu stylu i wyrazistości. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe kryteria, jakimi powinno się kierować, wybierając drzwi wewnętrzne do swojego domu.


1. Technologia wykonania


Do wyboru mamy trzy rodzaje drzwi wewnętrznych: wypełnione plastrem miodu i okleinowane sztuczną okleiną (niższy standard), drzwi wypełnione płytą z grubszą okleiną (standard pośredni) oraz drzwi wykonane z naturalnego drewna i okleinowane naturalnym fornirem (najwyższy standard). Wybór zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od budżetu, którym dysponujemy. Najsolidniejsze są drzwi wewnętrzne wykonane z drewna, gdyż są bardziej odporne na uszkodzenia i mają większą masę, co przekłada się bezpośrednio na komfort ich użytkowania. Do najbardziej wytrzymałych wykończeń należy fornir i okleina CPL.


2. Dopasowanie do aranżacji wnętrza


Drzwi wewnętrzne to element o dużych wymiarach, który rzuca się w oczy, dlatego zawsze powinny być one możliwie jak najlepiej dopasowane do aranżacji wnętrza. Można dobierać je, sugerując się kolorem ścian, podłogi, stolarki okiennej albo mebli znajdujących się w mieszkaniu. Niezależnie od wybranego kryterium warto pamiętać o tym, żeby nie zlewały się za bardzo z innymi elementami. Dobrze, jeśli są zestawione z podłogą czy kolorem ścian na zasadzie kontrastu. Dzięki temu wyróżniają się i nie tworzą z nimi zbyt jednolitego i monotonnego tła.


3. Właściwy kierunek otwierania


Kupując komplet drzwi do domu, pamiętajmy, że drzwi do sypialni, salonu, jadalni czy pokojów dziecięcych mogą otwierać się do wewnątrz, jednak w przypadku drzwi do łazienek i WC muszą otwierać się na zewnątrz. Jest to określone w prawie budowlanym i uzasadnione względami bezpieczeństwa.


4. Odpowiedni sposób otwierania


Możemy zdecydować się na tradycyjnie otwierane drzwi lub (jeżeli w domu brakuje miejsca na swobodne ich otwieranie) drzwi przesuwne. Są one dostępne w dwóch opcjach: jako system przesuwny montowany na ścianie albo w niej chowane.


Możemy zdecydować się na tradycyjnie otwierane drzwi lub (jeżeli w domu brakuje miejsca na swobodne ich otwieranie) drzwi przesuwne. Są one dostępne w dwóch opcjach: jako system przesuwny montowany na ścianie albo w niej chowane.


5. Pełne albo przeszklone


Do wyboru mamy drzwi pełne, częściowo albo całkiem przeszklone. Drzwi pełne to doskonały wybór do jasnych pomieszczeń, w których nie występuje niedobór światła naturalnego. Drzwi przeszklone są polecane do łazienek oraz pomieszczeń ciemnych, z małymi lub wychodzącymi na północ oknami.